Prije nekoliko mjeseci američka središnja banka odobrila je svoje najveće povećanje kamatnih stopa od 1991., nastojeći obuzdati inflaciju, koja je dosegla gotovo 9%. To zvuči zabrinjavajuće i za zemlje Balkana, slijedeći dosljednu logiku onoga što se događa na zapadu. Bez ikakve sumnje, visoka inflacija tjera investitore i one koji imaju ušteđeni novac da se zabrinu što učiniti s novcem. Monetarni sustav danas funkcionira po principu da ako nema inflacije, neće biti ni rasta gospodarstva.
Ne zaboravimo da postoji ogromna mogućnost da izgubimo svoju ušteđevinu ako je samo gomilamo u banci ili još gore kod kuće, jer se kupovna vrijednost našeg novca konstantno smanjuje i on deprecira. Ako u ovom trenutku ne donesemo adekvatnu odluku što učiniti u slučaju da imamo izdvojena sredstva, riskiramo izgubiti, ako ne sav, onda veliki dio novca.
Evo nekoliko savjeta nekih stručnjaka o potrošačkom ulaganju i štednji tijekom inflacije:
Otvorite depozitni račun.
U slučaju da u ovom trenutku nemate jasnu ideju što učiniti sa svojim novcem – to vas ne sprječava da ga depozirate. Iako su stope na depozite bile zanemarive posljednjih godina, bolje je zaraditi nešto novca nego ništa. Vaš depozit bit će zajamčen prema odredbama i uvjetima Zakona o jamstvu štednih uloga u bankama i moći ćete im pristupiti u bilo kojem trenutku.
Trgujte na dioničkom tržištu
Ako ste tip osobe koja pri ruci drži veliku količinu likvidnog novca u gotovini, više nego što Vam treba, razmislite o ulaganju viška. Dioničko tržište trenutačno je nisko, ali tijekom duljeg vremenskog razdoblja ovo bi ulaganje moglo donijeti više novca od kamata na štednom računu. Naravno, osobe bez iskustva u ovom smjeru trebale bi pažljivo proučiti tržište, dionička društva i odgovarajuće financijske alate, te čimbenike koji utječu na formiranje cijene.
Investirajte mudro u biznes
Investirajte u tvrtku čije poslovanje dobro ide, tj. njegovi proizvodi ili usluge su traženi. Obično tvrtke koje prežive tijekom inflacije imaju mogućnost lako podići cijene bez straha od gubitka. Kao što je rekao Kiyosaki – “Imovina stavlja novac u naš džep, a obveze ga izvlače”. Ulažite u poslove koji mogu duže trajati u kriznom razdoblju i koji će zadovoljiti vaše kriterije za dugoročno ulaganje, a ne prvom prilikom koja vam se ukaže.
Investirajte mudro u nekretnine
Najbolji biznisi u vrijeme inflacije su oni koje kupite jednom i nakon toga ne morate nastaviti s kapitalnim ulaganjem. Iako je ulaganje u nekretnine trenutačno kontroverzno pitanje zbog vrhunca njihovih cijena i građevinskog materijala, ipak je bolje uložiti u nekretninu na dobroj lokaciji nego zadržati novac. Ova vrsta imovine obično je slabo vezana za dionice i obveznice, a interes je aktualan zbog mogućeg povećanja kamatnih stopa i ograničene ponude (posebno za apetitna područja). Nekretnine su alternativa dioničkom tržištu jer ljudi ulažu u njih iz sličnih razloga iz kojih ulažu u kriptovalute.
Investirajte u proizvode ili osnovne usluge
Iskoristite snagu ljudskog toka, na primjer, ulaganjem u trgovinu hranom i pićem ili uslugama koje su neizbježno dio našeg svakodnevnog života. Ulaganje u osnovnu robu ima gotovo siguran povrat, a izbor je pametan jer tvrtke koje ih prodaju imaju mogućnost dodatno podići cijene artikala dok su na valu inflacije.
Investiranje u razne P2P crowdfunding platforme
Ova mogućnost postoji i za ulaganje u zajmove koji su osigurani imovinom, i za zajmove fizičkim osobama. Na ovim platformama kreditne kuće prikazuju javno ponuđene zajmove i visinu kamata koje nude, a korisnici odlučuju žele li ih financirati. Nakon isteka određenog roka zajma, vi kao investitor dobivate natrag uložena sredstva zajedno s prikupljenim kamatama. Kao i svaka investicija, i ova ima svoje rizike, poput nepoštivanja uvjeta plaćanja od strane kreditnih kuća ili stečaj.
Čini se kao da je Hrvat oduvijek volio ići utabanom stazom: kupiti vlastiti dom, odgojiti djecu i dobiti dugo očekivanu mirovinu. Međutim, na tom putu ne misli da, sanjajući o višem životnom standardu, treba ulagati. Ako investirate mudro, umjesto da se oslanjate samo na ušteđevinu (ušteđenu s bezbrojnim ograničenjima dok život prolazi), gomilanje određenog iznosa može vas koštati manje truda. Ako imate želju za ulaganjem, ali nemate potrebna sredstva, to vas ne bi trebalo zaustaviti, čak ni po cijenu potrošačkog kredita.