Financijska pismenost važan je aspekt života koji bi djeca trebala učiti od najranije dobi. Financijsko opismenjavanje djeteta ne samo da ga priprema za životne ekonomske izazove, već mu daje i dragocjene savjete o donošenju odluka i postizanju financijskog uspjeha. Ukratko ćemo se osvrnuti na neke korake i metode koji pomažu roditeljima da pouče svoju djecu o financijskoj kulturi.
Dajte dobar primjer s novcem
Najjači utjecaj na dijete imaju roditelji i okolina. Zato je važno biti uzor u odgovornom upravljanju novcem. Djeca često promatraju kako njihovi roditelji upravljaju financijama i slijede njihov primjer. Dakle, ako želite da vaše dijete bude financijski pismeno, morate također slijediti zdrava financijska načela.
Razgovarajte o novcu
Financijski razgovori ne bi trebali biti tabu tema u obitelji. Objasnite svojoj djeci kako funkcionira novčani sustav, kako proračunati, kako štedjeti i što znači investirati. Podijelite s njim kako se donose financijske odluke i koje su posljedice tih odluka. Možete ga postupno upoznati s osnovnim financijskim terminima i pojmovima.
Osnažite ih da upravljaju svojim novcem
Kada svom djetetu date priliku da upravlja vlastitim novcem, na odličan ga način učite odgovornosti i odlučnosti. Dajte mu džeparac ili zadatke koje treba izvršiti kako biste dobili nagradu. To će mu omogućiti da troši, štedi ili ulaže vlastiti novac. Na taj će način učiti iz vlastitih financijskih odluka.
Napravite budžet za dijete
Pomozite svom djetetu da napravi jednostavan proračun koji uključuje njegove prihode i rashode. To će ga naučiti pratiti i planirati svoje financije. Možete mu dati nekoliko kasica prasica u koje će moći raspoređivati svoj novac u različite svrhe – primjerice, štednju za igre, knjige ili izlete.
Sudjelujte u igrama i aktivnostima vezanim uz novac
Podijelite priče o financijskim uspjesima i neuspjesima
Financijske lekcije mogu biti zabavne. Možete igrati Monopoly društvene igre koje simuliraju financijske situacije i donošenje odluka. Takve igre pomažu djeci razumjeti osnovne financijske koncepte kao što su ulaganje i upravljanje rizicima.
Pričajte svom djetetu priče o vlastitim financijskim uspjesima i neuspjesima. Pokažite im da svi griješe, ali da je važno učiti iz njih. To ih može motivirati da budu razboriti i oprezni u donošenju odluka.
Štedi za njihovu budućnost
Postavljanje štednog/depozitnog računa ili investicijskog portfelja za vaše dijete izvrstan je način da mu pokažete štednju i ulaganje za svoju budućnost. Objasnite mu kako takvi računi funkcioniraju i kako ono malo ušteđenog novca može s vremenom rasti.
Pomozite im postaviti financijske ciljeve
Pomozite svom djetetu da postavi određene financijske ciljeve, poput kupnje igračke ili odlaska na putovanje. To će ga motivirati da nauči planirati i štedjeti. Podržite ga u njegovim nastojanjima da postigne te ciljeve.
Ne zaboravite da stvaranje financijske kulture kod djeteta zahtijeva vrijeme i strpljenje. Važno ga je potaknuti da postavlja pitanja i biti na raspolaganju za pomoć u procesu učenja. Uz prave alate i smjernice, vaša djeca mogu naučiti vrijedne vještine koje će ih pripremiti za financijski svijet koji je pred njima.