Vrijeme je novac i nitko ne voli gubiti vrijeme. Kako bismo očuvali financijska sredstva kojima raspolažemo, potrebna je disciplina, strategija i ozbiljan angažman.
Prije nego što počnete s ishitrenom kupnjom, dobro razmislite o svojoj financijskoj situaciji. Napravite osnovnu procjenu svog trenutnog budžeta – koliko zarađujete, koliko će vam novca ostati nakon što podmirite svoje obveze (kućanski računi, krediti…) izdatke za hranu, gorivo, zdravlje i obrazovanje. Nakon toga možete razmišljati o izletima, shoppingu i zabavi.
Pažljivo pogledajte sve svoje prihode i rashode kako biste lakše shvatili kamo bi vaš novac mogao otići.
Napravite popis zahvaljujući kojem ćete lakše kontrolirati svoje troškove. Započnite procjenom trenutnog proračuna i budućih troškova. Dajte prioritet troškovima počevši od neizbježnih (struja, hrana, voda). Odredite što se može uštedjeti i koliko.
Postavite specifične financijske ciljeve, kao što je stvaranje fonda za hitne slučajeve, polaganje na štedni račun ili ulaganje u kupnju nekretnine. Bitno je imati cilj. Vaši ciljevi pomoći će vam da se bolje usredotočite. Pokušajte izdvojiti najmanje 10% svojih prihoda za štednju ili investiciju.
Pregledajte svoje troškove mjesečno i pokušajte ih optimizirati kad god je to moguće. Ako se možete riješiti nečega što već posjedujete, učinite to. Vjerojatno postoje načini za život bez najnovijeg telefona, traperica ili nepotrebnog servisa. Usredotočite se na stvari koje imaju vrijednost i koje vam koriste.
Štedite kad god možete. Ako nemate potrebnu disciplinu, izgradite je. Otvorite novi račun na kojem nećete moći pristupiti svom novcu određeno vrijeme. Tako svaki mjesec možete zaraditi određeni iznos i imati ga na raspolaganju na kraju određenog razdoblja. Kad je riječ o novcu, disciplina je ključna i emocije povezane s kupnjom ne bi trebale prevladati.
Sastanite se s financijskim savjetnikom. Ako ne možete sami, financijski savjetnici su vam na raspolaganju sa savjetima gdje i kako najbolje štedjeti ili investirati. Ušteđeni novac može se povećati kroz ulaganja. Istražite različite mogućnosti ulaganja, kao što su dionice, obveznice ili indeksni fondovi.
Budite oprezni pri podizanju kredita. Gotovo svaki Hrvat ima kredite, što naravno nije loše kada se odluka donese adekvatno i dobro promišljeno. Ne nasjedajte na prvi zajam koji vam se ponudi. Pažljivo proučite tržište, kamatne stope, kazne koje možete imati za kasnu ili prijevremenu otplatu.
Ako trebate novac, možete vjerovati biram.hr, jer radimo samo s ovlaštenim kreditnim institucijama.
Stvorite financijsku kulturu. Ne zaboravite postati novčano pismeni. Na tržištu postoji mnogo literature pa ćete tako smanjiti rizik od mogućih financijskih prijevara i donijeti pravu odluku kada budete morali. Osim toga, postoji niz grupa na društvenim mrežama u kojima se održavaju seminari i konzultacije o raznim financijskim pitanjima.
Spasi što možeš. Kako se to može dogoditi?
Koristite javni prijevoz. Na taj način možete uštedjeti vrijeme provedeno u prometnim gužvama, troškove goriva i potrošnog materijala za automobil.
Štedite električnu energiju. Možda vam zvuči trivijalno, ali osim što je globalni problem, prekomjerna potrošnja električne energije ozbiljno šteti vašem džepu. Na primjer, možete zamijeniti (ako to još niste) kućnu rasvjetu LED žaruljama, možete razmisliti o ulaganju u uređaje s višom ocjenom energetske učinkovitosti.
Kupujte mudro. Nije sramota usporediti ponudu željenih proizvoda u različitim trgovačkim lancima. Sve brošure su sada online i uz nekoliko klikova možete vidjeti gdje pronaći svoj omiljeni proizvod po najpovoljnijoj cijeni. Na taj način štedite i vrijeme u kupnji. Pokušajte napraviti određeni popis i pridržavajte ga se.
Jedite kod kuće češće. Do danas je teško reći što je jeftinije, jesti vani ili jesti kod kuće. Ali ako večeru skuhate kod kuće i nešto od toga spremite za ručak sljedeći dan, sigurno ćete uštedjeti.
Zapamtite da se financijska stabilnost ne postiže preko noći. To je proces koji zahtijeva vrijeme, trud i disciplinu.